Žiadne produkty
Menu - kategórie
Zobrazené položky
Veľkonočné vajíčka na bielej - obrus štvorec
Skladom posledný kus
Dostupný dátum:
2 až 7 dní
Veľkonočný štvorcový obrus je ušitý zo 100% dekoračnej bavlny. Vzor tvoria malé veľkonočné vajíčka na bielom podklade. Obrus je po celom obvode zdobený oranžovou hadovkou. Veľkonočná výzdoba u vás doma tak môže mať mnoho podôb a táto kolekcia k nej môže patriť. Vhodný je na menšie stolíky, komody alebo v kombinácii so štólou. Obrusy ponúkame v dvoch variantách.
Produkty z našej ponuky sú šité ako sety z tej istej látky. Môžete si tak vytvoriť rovnakú líniu rôznych dekoračných prvkov.
KORBÁČ Ide o veľmi starú tradíciu (doloženú už v 14. storočí), na Veľkonočný pondelok a utorok vraj šľahali manželia a mládenci, dievčatá vraj majú byť vyšibané, aby zostali po celý rok zdravé a uchovali si plodnosť. Kedysi vraj mohli dievčatá oplatiť „výprask“ mužom na druhý deň na „odplatný utorok“. Pre korbáč existujú v rôznych krajoch rôzne názvy: hodovačka, karabáč, šibák, virgáč, švihár a mnoho ďalších. VAJÍČKO Je najstarším symbolom plodnosti, úrody, nového, stále sa opakujúceho života (už od pohanských čias), životnej sily, slnka, návratu jari a podobne. Ako prví pravdepodobne zaviedli zvyk darovania vajíčok v období sviatkov jarnej rovnodennosti Egypťania. V minulosti sa vajíčka, ktoré boli odmenou pre šibačov, nevarili, pretože by tým vraj utrpela ich kúzelná moc. BARÁNOK Symbol prichádzajúcej jari. Podľa Biblie bol obradným pokrmom Židov pred ich odchodom z Egypta, v poňatí kresťanských veľkonočných sviatkov predstavuje symbol čistej obety. ZAJAČIK Nosič vajíčok (hlavne čokoládových) – tradícia je prevzatá z Nemecka. Na jar bol tento ušiačik vídaný pri ľudských obydliach, preto mu zrejme bolo pripisované roznášanie vajíčok. Veľkonočným starým zvykom bolo „naháňať veľkonočného zajačika“ – to znamená hľadať vajíčka ukryté v poli. Zajačik je však aj symbolom chudoby, skromnosti a pokory.
Veľká noc je asi najdôležitejším kresťanským sviatkom, ktorého symbolika sa skrz na skrz prelína aj so sviatkami pohanskými a vítaním jari. Spoločne s nimi sa prebúdza nielen príroda, ale prichádza aj mnoho krásnych tradícií - čaká nás pečenie mazanca, baránka a judáškov, zdobenie vajíčok či pletenie korbáčov. Neoddeliteľnou súčasťou veľkonočných príprav je tiež aj výzdoba, ktorá vnesie do domu prvé náznaky jari. Skúste sa tento rok pozrieť po nových veľkonočných dekoráciách a vytvorte si krásnu, originálnu a vkusnú výzdobu. Tematické a štýlové ozdobenie sviatočnej tabule sa nikdy nemôže stať krokom vedľa, preto mu venujte starostlivú pozornosť. Mnoho rodinných stretnutí a osláv jedlom začína aj končí a nie inak je tomu aj v prípade Veľkej noci. Na výber máte z dvoch možností, ako sa prestierania zhostiť. Môžete zvoliť pestrý obrus s veľkonočnými motívmi, ktorý sa sám o sebe stane hlavným tematickým prvkom, alebo vyberte prestieranie jednoduché a menej výrazné, aby vynikla umiestnená výzdoba. Ak si však dáte prácu s výrobou plochých kvetinových dekorácií, určite by bolo vhodnejšie zvoliť skôr obrus a prestieranie v jednej farbe, aby od vašej výzdoby neodvádzali zbytočne pozornosť. K Veľkej noci neodmysliteľne patrí aj dobré jedlo. Každá krajina má svoje tradičné menu. V čom niet rozdielov, to je dekoratívne zdobenie, pretože k veľkonočným sviatkom patrí aj krásne prestretý stôl. Použite svoju kreativitu a prineste sviežu jar do uzavretých priestorov bytu. Na chalupe je úžasné, že sa dá stolovať vonku v prírode. V zdobení neexistujú žiadne hranice. Slávnostný servis , príbor a obrusy, špeciálne len na túto príležitosť, pestrofarebné kytice, veľkonočné ozdoby a k tomu fantázia. Môžete si zvoliť vznešenú a elegantnú výzdobu, hravú a veselú, alebo prírodnú vidiecku. Tak pusťte sa do toho a oslávte sviatky vo veľkom štýle. Jarné farby. Žltá farba ako prvosienka, svetlo-zelená ako farba trávy, fialová ako voňavá fialka, ružová, belaso modrá ako nebo… Každý máme tú svoju jarnú farebnú škálu, no spoločný zmysel, význam je myslím rovnaký – nový život, znovuzrodenie. Preto vyberajme farby, ktoré nám prinášajú radosť a potešenie, nech máme krásne dni. Počas jari, obdobia prebúdzania sa celej prírody a dní slávenia Veľkej Noci nám symbolicky pripomínajú tento čas: motívy zajacov, sliepok, kuriatok, vajíčok, ovečiek a baránkov v rôznych podobách. Veľkonočná výzdoba u vás doma tak môže mať mnoho podôb. Ak patríte medzi šikovné, tvorivé dámy, určite si výzdobu robíte samé.
Veľký týždeň sa začína Kvetnou nedeľou, čiže Nedeľou utrpenia Pána, v ktorej sa spája predzvesť kráľovského triumfu Ježiša Krista so zvesťou o jeho umučení. Večernou omšou na pamiatku Pánovej večere sa začína Veľkonočné trojdnie, ktoré pokračuje cez Veľký piatok utrpenia a smrti Pána a cez Bielu sobotu, vrcholí Veľkonočnou vigíliou a uzatvára sa vešperami Nedele Pánovho zmŕtvychvstania. Najdôležitejšími dňami slávenia Veľkej noci sú: Zelený štvrtok, Veľký piatok, Biela sobota, Veľkonočná nedeľa a Veľkonočný pondelok.
Dekoračné látky dokážu vniesť do interiéru neopakovateľnú náladu. Pomocou textilu môžeme meniť jeho vzhľad nielen v závislosti od ročných období, ale môžeme ho ozvláštniť pri príležitosti rôznych sviatkov, nevšedných udalostí a osláv. Zväčša k tomu stačí len obmieňať závesy, obrusy, prehozy na pohovkách, kreslách a sedákoch stoličiek.
materiál | 100% bavlna |
hadovka | 100% viskóza |
ŠTÝL | romantický |